Telekom

  • Patchkablar

    Produktbeskrivning Högpresterande fiberpatchkablar som ger förutsättningar för att ett nätverk ska prestera på högsta nivå. Patchkablarna kan användas till FTTx, telekom, datakommunikation och CATV-applikationer. Patchkablarna är kvalificerade för Telcordia GR326 och alla material är enligt RoHS. Patchkablarna finns i tre olika kontaktutförande, samtliga med gul mantel: LC/UPC-LC/UPC SC/UPC-LC/UPC SC/UPC-SC/UPC ==== Temperatur I drift: –40 °C till +85 °C Transport & lagring: – 40 °C till + 70 °C ==== Artikel data Typ Diameter (mm) Längd (m) E-nummer Patch SM DPX…

  • SuperCat.7 S/FTP

    Produktbeskrivning SuperCat.7 S/FTP är en skärmad halogenfri nätverkskabel Cat7 S/FTP för utomhusbruk enligt standard IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T; 1000Base-T; 10GBase; IEEE 802.5 16 MB; ISDN; TPDDI; ATM ==== Standard ISO/IEC 11801 2nd ed IEC 61156-5 EN 50173-1 EN 50288-4-1 IEC 60794-1-2-F5B IEC 60754-2 ====   Brandspridningsklass IEC 60332-1   ====   Konstruktion Kabelform: Rund Ledare: Solid, obelagd koppar Isolation: PE Fyllnad: Vattentät fyllnadsmassa Tvinnade parter: Tvinnade par Gemensamt partskydd: Aluminiumlaminerad plastfolie runt varje par Skärm: Förtent kopparfläta Yttermantel: Svart PE, UV-skyddad…

  • SuperCat.6 U/UTP

    Produktbeskrivning SuperCat.6 U/UTP är en oskärmad halogenfri nätverkskabel Cat6 U/UTP för utomhusbruk enligt standard IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T; 1000Base-T; IEEE 802.5 16 MB; ISDN; TPDDI; ATM ==== Standard EIA/TIA-568-B.2-1 6/2002 ISO/IEC 11801 2nd ed IEC 61156-5 EN 50173-1 EN 50288-6-1 IEC 60794-1-2-F5B   ====   Konstruktion Kabelform: Rund Ledare: Solid, obelagd koppar Isolation: PE Fyllnad: Vattentät fyllnadsmassa Tvinnade parter: Tvinnade par Yttermantel: Svart PE, UV-skyddad ==== Temperatur Installation: -15°C till +50°C I drift: -55°C till +60°C ==== Egenskaper Böjningsradie: 4xD Böjningsradie under…

  • UC900 Cat.7 S/FTP Pure

    Produktbeskrivning UC900 Cat.7 S/FTP Pure är en parskärmad halogenfri nätverkskabel Cat7 S/FTP för inomhusbruk enligt standard IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T; 1000Base-T; 10GBase-T; IEEE802.5 16 MB; ISDN; TPDDI; ATM; Power over Ethernet (PoE)/Type 1-4 ==== Standard ISO/IEC 11801 2nd ed EN 50173-1 EN 50288-4-1 IEEE 802.3af/at/bt EN 50399 IEC 60754-2 IEC 61156-5 ==== CPR Brandklass Dca-s2d2a1 ==== Brandspridningsklass IEC 60332-1 ==== Konstruktion Kabelform: Rund Ledare: Solid, obelagd koppar Isolation: PE Tvinnade parter: Tvinnade par Gemensamt partskydd Aluminiumlaminerad plastfolie runt dubbla par…

  • UC500 Cat.6A U/FTP Pure

    Produktbeskrivning UC500 Cat.6A U/FTP Pure är en parskärmad halogenfri nätverkskabel Cat6A U/FTP för inomhusbruk enligt standard IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T; 1000Base-T; 10GBase-T; IEEE 802.5 16 MB; ISDN; FDDI; ATM; Power over Ethernet (PoE)/PoE+ ==== Standard EIA/TIA-568-C.2 ISO/IEC 11801 2nd ed EN 50173-1 EN 50288-10 IEEE 802.3at EN 50399 IEC 60754-2 IEC 61156-5 ==== CPR Brandklass Dca-s2d2a1 ==== Brandspridningsklass IEC 60332-1 ==== Konstruktion Kabelform: Rund Ledare: Solid, obelagd koppar enligt IEC 60228 klass 1 Isolation: PE Tvinnade parter: Tvinnade par Gemensamt partskydd…

  • UC400 Cat.6 U/UTP Pure

    Produktbeskrivning UC400 Cat.6 U/UTP Pure är en oskärmad halogenfri nätverkskabel Cat6 U/UTP för inomhusbruk enligt standard IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T; 1000Base-T; IEEE 802.5 16 MB; ISDN; TPDDI; ATM, Power over Ethernet (PoE) / Type 1-4 ==== Standard EIA/TIA-568-C.2 ISO/IEC 11801 2nd ed IEC 61156-5 EN 50173-1 EN 50288-6-1 IEEE 802.3af/at/bt EN 50399 IEC 60754-2 ==== CPR Brandklass Dca-s2d1a1 ==== Brandspridningsklass IEC 60332-1 ==== Konstruktion Kabelform: Rund Ledare: Solid, obelagd koppar enligt IEC 60228 klass 1 Isolation: PE Tvinnade parter: Tvinnade par…

  • ToughCat.7 S/FTP Pure

    Produktbeskrivning ToughCat.7 S/FTP Pure är en skärmad halogenfri nätverkskabel Cat7 S/FTP för inomhusbruk. Denna är anpassad för tuffare miljöer, såsom industrilokaler. Enligt standard IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T; 1000Base-T; 10GBase-T; IEEE 802.5 16 MB; ISDN; TPDDI; ATM; Power over Ethernet (PoE)/Type 1-4 ==== Standard EN 50173-1 EN 50288-4-1 ISO/IEC 11801 2nd ed IEC 61156-5 EN 50399 IEC 60332-3-24 IEC 60754-2 DIN EN 60811-2-1 ==== CPR Brandklass Dca-s2d1a1 ==== Brandspridningsklass IEC 60332-1 ==== Konstruktion Kabelform: Rund Ledare: Solid, obelagd ledare Isolation: PE Tvinnade…

  • ToughCat.5E S/FTP Pure

    Produktbeskrivning ToughCat.5E S/FTP Pure är en skärmad och halogenfri nätverkskabel Cat5E S/FTP för inomhusbruk. Anpassad för tuffare miljöer, såsom industrilokaler. Enligt standard IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T; 1000Base-T; IEEE 802.5 16 MB; ISDN; FDDI; ATM; Power over Ethernet (PoE)/PoE+. ==== Standard EN 50173-1 EN 50288-4-1 ISO/IEC 11801 2nd ed IEC 61156-5 EN 50399 IEC 60332-3-24 IEC 60754-2 DIN EN 60811-2-1 ==== CPR Brandklass Dca-s2d1a1 ==== Konstruktion Kabelform: Rund Ledare: Solid, obelagd ledare Isolation: PE Tvinnade parter: Tvinnade par Gemensamt partskydd: Aluminiumlaminerad…

  • Slender G657A2 S12

    Produktbeskrivning Slender G657A2 är en mikrokabel för utomhusbruk. Erbjuder upp till 552 fiber trots en ytterdiameter på 8,2 mm, vilket gör det möjligt att installera kabeln i befintlig kanalisation, vanliga rördimensioner etc, och samtidigt möta framtidens databehov. Även utrustad med rivtråd för enklare avmantling. ==== Standard IEC 60794-1-2-E1 IEC 60794-1-2-E3 IEC 60794-1-2-E4 IEC 60794-1-2-E6 IEC 60794-1-2-E7 IEC 60794-1-2-E11 IEC 60794-1-2-F1 IEC 60794-1-2-F5B ==== Konstruktion Kabelform: Rund Partmärkning: Fiberna är märkta enligt S12 Yttermantel: Svart, HDPE Märkexempel: PRYSMIAN(SR) <år>/ FUMD LT…

  • JP Pure

    Användning Halogenfri kabel för fast förläggning i KNX- och EIB-bussanläggningar. Skärmen av aluminiumfolie ger skydd mot elektromagnetiska störningar. Rökutveckling vid händelse av brand är liten, genomsynlig (underlättar utrymning) och ej skadlig för elektronisk utrustning. ====   Temperaturområde I drift ledartemp: -40ºC till +70 ºC. Lägsta kabeltemperatur vid förläggning -20 ºC, under 0 ºC skall försiktighet iakttagas.   ==== Artikel data Antal ledare och dimension (mm) Mantel- färg Standard lev.längd (m) E-nr 1x2x0,8 Grön 500 4955765 2x2x0,8 Grön 500 4955775 Nominella…

  • Termineringsbox Vägg 8-f

    Kompakt termineringsbox för åtta skarvar och fyra SC-adaptrar eller åtta LC-adaptrar. Används både inom- och utomhus i bostäder och större fastigheter. Enkel att hantera med ett lock som går att plocka bort. Kan även utrustas med lås. Ingången för de externa kablarna sitter på undersidan (11 mm diameter), medan kundkablarna har utgångar på undersidan eller baksidan, för kabeldragning direkt genom vägg. IP54-klassad. === E-nummer: 5061910

  • Verticasa Skarvhållare 2-f

    Mekanisk skarvhållare (MSH) för upp till två skarvar. Passar kablar upp till 6 mm i diameter. Används huvudsakligen för skarvning eller avgrening inomhus. Lämplig att installeras i FTTx-nätverk med begränsat utrymmet tack vare sin kompakta konstruktion. Såväl svets- som mekaniska skarvar kan användas. Tillverkas i brandresistenta material (UL94-V0). Standardfärg är vit RAL 9016, men finns även i andra färger vi önskemål. === E-nummer: 5061920